İçeriğe geç

Anime Dizi İzle Tanıtım

Anime Nedir? Anime Türleri nelerdir? Anime ve Manga Kimlere Göredir?

Anime, japon çizgi filmlerine verilen genel bir addır. Anime kimilerine göre her şeydir. Animeyi herşey olarak benimsemiz olanlarınıza biz bir şey anlatamayız onlar anlatılmaz yaşanır boyuttadır.  Aslında herkes farkında olmadan anime dizileri izlemişlerdir. Pokemon, Digimon, Heidi gibi bir çok çiz film anime olarak geçmektedir. Anime genel olarak her şeydir. Anime hobidir, anime bir uğraştır. Anime bir yaşam biçimi bile olabilmektedir.

Anime küçük büyük herkesin ilgisini toplamış japonlar tarafından çizilmiş çizgi filmlerdir. Ülkemiz de ise anime dizi olarak adlandırılmaktadır. Çizgi film dediysek aklınıza gelen çizgi filmlerden çok farklı olduğunu söylemekte fayda var. Anime dizi söz konusu olduğunda diğer çizgi filmlerde hor görülecek bir çok şey normal karşılanmaktadır. Örneğin cinsel içerikli animeler de mevcuttur. Ama çizgi filmlerde cinsel içerik göremeyiz.

Anime Türleri Nelerdir diye soracak olursanız bunun cevabı kısaca bir çok anime türü mevcuttur. İzleyiciler kendilerine uygun olan türleri seçerek anime izle me eylemine koyulmaktadır. Psikolojik, bilim kurgu, +18, aksiyon, macere gibi filmleri nasıl kategorilendiriyorsak aynı kategoriler anime dizi için de geçerlidir. Bazı türlere özel isimler de verilmiştir. Örneğin bol kan ve şiddet içeren erkek izleyicilerin sevdiği “Seinen” türü, bir de kadınların sevdiği aşk, ayrılık ve özlem duygularının yoğun olduğu “Shoujo” türü vardır. Bazı animeler de gay ilişkileri işlemektedir. Örnek verecek olursa “Shounen ai” türü cinsel içerik olmadan erkek-erkek ilişkilerini incelemektedir, “shoujo ai” ise kadın-kadın ilişkileri incelemektedir.Cinsel ilişkilerin ön planda tutulduğu anime diziler ise “Hentai” olarak adlandırılmaktadır.

Bu türlerden de anlayacağınız gibi anime dizi 7’den 70’e herkese göre bir içerik barındırmaktadır. Yani ister çocuk olun ister yaşlı size göre anime dizi mutlaka bulabilirsiniz.

Manga Nedir?

Manga, anime gibi japon çizgi romanlarıdır. Diğer çizgi romanlara nazaran farkı sağ taraftan okunmaya başlamasıdır. Anime dizi içerikleri genellikle mangadan çevrilerek yapılmaktadır.

Anime Movies Nedir?

Anime movies adından da anlaşıldığı gibi anime filmleridir. Genellikle bir dizi serisinin sonrasında yayınlanan kısımları çok dikkat çekmektedir. Fakat anime filmler bağımsız da olabilmektedir. Seriye bağlı olarak yayınlanan filmler ise seriden uzak bir konu işleyebilmektedir.

OVA Nedir?

Anime diziler için yapılmış ek bölümlere ova denir. Bazı ovalar dizilerden bağımsız olabilirken bazıları ise ana hikayeyi tamamlayan içerikler de olabilir.

AMV Nedir?

Amv açılımı ile anime music video. Anime dizi fanları tarafından oluşturulmuş anime sahnelerinin müzikle buluşmuş halidir.

One Shot Nedir?

Bir bölümden oluşan mangalara one shot adı verilir. Kimileri bir seriye ek olarak sunulur kimileri de seriden alakasız konular içerebilmektedir. Hiç bir seriye bağlı kalmayan one shotlar da mevcuttur.

 

Ölmeden Önce Kesinlikle İzlemeniz Gereken Anime Diziler için sizlere kısa bir özet geçtik.

Korsan Kral Gold Roger, bu dünyadaki herşeyi elde eder ve idam edilirken, bütün servetinin Grand Line’da olduğunu, onu arayıp bulmaları gerekliliğini söyler. Bu olaydan sonra herkes Grand Line’a gider. Fakat Grand Line’a girmek çok zor, Grand Line’da canlı kalabilmek imkansızdır.

Kahramanımız Monkey D. Luffy’nin rüyası, Korsan Kral olmak ve One Piece denen kimsenin bilmediği, görmediği hazineyi ele geçirmektir. Küçük yaşlardan beri hep korsan olmak isteyen Luffy, kazara bir şeytan meyvası (Akuma No Mi) yemiştir. 3 değişik şeytan meyvası bulunmaktadır ve bu meyvalar yiyenlere çok üstün güçler karşılamaktadır fakat bu güçlerin bedeli katiyen yüzememektir. Luffy’nin yediği meyva onu bir lastik çocuğa çevirir. Bu olaydan seneler sonra Luffy denize açılır. Yolculuğu esnasında ekibini toplayacak ve One Piece ‘i bulmak amacıyla Grand Line’da birbirinden tehlikeli ve komik maceralara atılacaktır.

  • Naruto Shippuden İzle

Naruto, Sasuke ile şelaledeki dövüşünün sonrasında Sasuke’yi geri getirmekte başarısız olmuştur. Orochimaru’nun Sasuke’nin vucudunu tamamiyle ele geçirmesi 3 sene vakitcektir. Bu vakit içersinde Naruto’nun, Sasuke’yi geri getirmesi gereklidir. Fakat bu kez Sakura da, Naruto’ya yardım etmeye karar verir. Bu yüzden, Naruto; Jiraiya’nın, Sakura; Tsunade’nin öğrencileri olur ve eğitimlerine başlarlar. Bütün şunlar olurken Akatsuki’nin diğer planları vardır.

Dragon Ball Super, Z’nin devamı niteliğinde bir seridir. GT’yi yok sayarak devam eden anime yine Akira Toriyama doğrulusunda yönetilmektedir. 5 Temmuz 2015 senesinde yayınlanmaya başlayan seri, benim de dahil bütün Dragon Ball sevenlerini çılgınla döndürmüştür. Bu seride evvel çıkmış olan Dragon Ball Battle Of Gods ve Dragon Ball Ressurection F filmleri ile başlayıp yıkım tanrısı Beerus ile beraber Goku ve Vegeta’nın, Beerus’a yetişme ve onun seviyesindeki güce erişme maceralarını anlatır. Hala devam eden seri her piyasa günü yeni seksiyon çıkarmaktadır.

Eğer başlamadıysanız size muhakkak başlamanızı önerdiğim bir anime serisidir Dragon Ball Super. Yetişmek amacıyla çabuk edin!

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir