İçeriğe geç

BMW İletişim Bilgileri

Dünyanın ne mühim otomobil üreticilerinden BMW İletişim Bilgileri ve BMW Servislerini paylaşmazsak olmazdı. Otomobil, motosiklet ve uçak motoru yapan dev şirket, koca bir asıra sonsuz model sığdırdı. Bugün dünyanın önde gelen lüks otomobil üreticilerinden biri olan BMW, yüz sene süresince mühim değişimler, zorluklar, başarılar yaşadı.

Bayerische Motoren Werke doğdu
Bayerische Motoren Werke ya da dünya genelinde tanınan adıyla Bavarian Motor Works, bundan tam yüz sene önce, 7 Mart 1916 tarihinde kuruldu. Uçak motoru yapımcısı olarak kapılarını açan şirketin bugünlere geleceğini o vakitler kimse ön görü edemezdi.

Motosiklete geçiş
Uçak motorundan sonra BMW’nin ayaklarını asfalta bastığı ilk vasıta 1923 senesinde motosiklet oldu. Yukarıdaki fotoğrafta, BMW fabrikasında ilk motosiklet modeli olan R 32 üretiliyor.

İlk otomobil
BMW’nin ilk otomobili 1928 senesinde imal edilen 3/15 PS oldu. Otomobilin doğuşu Bavyeralı yapımcının Dixi otomobil firmasını satın almasından sonra gerçekleşti.

BMW 303

İlk “gerçek” BMW
BMW’nin kendi imzasını attığı ilk otomobil ise 303 modeli oldu. İlk 6 silindirli BMW modeli, aynı vakitte ünlü “böbrek” ızgaranın kullanıldığı ilk model olma özelliğine sahip.

Motor sporları
Yavaş yavaş ustalık devresine geride bıraktığımız BMW amacıyla bundan sonra kendini motor sporlarında da kanıtlama süreyi gelmişti. 1936 senesinde imal edilen BMW 328 ile bunun ilk aşaması atılmış oldu. Yukarıdaki fotoğrafta otomobili, 1940 senesinde ilk İtalyan Mille Miglia yarışında görüyoruz.

Nazi rejimi devreinde zorla çalıştırılan işçiler
Nazi rejiminin iyiden iyiye etkisini hissettirdiği 30’lu ve 40’lı senelerde BMW fabrikalarında yoğun bir şekilde Alman silahları ve uçak motorları üretildi. BMW taleplere yetişmek amacıyla toplama kamplarından çağırdığı insanları fabrikasında zorla çalıştırdı. Şirket daha sonra tarihinden bu kara lekeyi silmek adına, zorla çalıştırılan işçileri anmak ve zararlarını karşılamak amacıyla 1999 senesinde Erinnerung, Verantwortung und Zukunft derneğini kurdu.

BMW Isetta
1955 senesine gelindiğinde BMW bu enteresan otomobili geliştirmeye başladı. BMW’nin yakıt ekonomisini düşünerek ilerlettiği Isetta ismindeki otomobil, sadece 13 beygir gücünde tek silindirli motora sahipti. Isetta, önden açılan kapısıyla hala en garip tasarımlı otomobiller arasında gösteriliyor.

Batma tehlikesi
İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra derhal derhal bütün ticari kuruluşlar gibi BMW de zor günler geçirdi. Fakat BMW amacıyla işler daha ciddi bir hal almıştı. 1950’lerde Alman ekonomisinin düzelmeye başlamasına karşın BMW nerdeyse en büyük rakibine, Daimler-Benz’e satılma aşamasına geldi. Şirketin geleceğine dair inancını yitirmeyen küçük bir hissedar grubu ise satışa karşı çıktı ve ipleri eline aldı. Devamı hepimizin bildiği gibi…

BMW 1500

“Neue Klasse”
1961 senesinde çıkan BMW 1500 modeliyle beraber bundan sonra yeni bir devre başladı. Neue Klasse, yani Yeni Seri doğmuş, BMW bundan sonra lüks bir otomobil yapımcısı mevkisine gelmişti.

BMW GS

GS açılımı
1970’li senelerde motosiklet sektöründe Uzak Doğu’dan esen rekabet rüzgarlarına BMW’nin yanıtı bir hayli sert oldu. GS serisini duyuran BMW, görülmemiş bir segmentin de temellerini atmış oldu. “Gelände Straße” yani “arazi yolu” ya da İngilizce “off-road” manasına gelen GS, bugünümüzde en çok satan seyahat ve arazi modellerinden.

BMW X5

SUV atağı
90’ların sonuna gelindiğinde BMW, ecnebilerin “game changer” dediği ezber bozan atağını bu kez otomobil sektöründe yaptı. SUV piyasanın yeni yeni palazlanmaya başladığı senelerde BMW’nin 1999 senesinde “seyahat otomobili ve arazi otomobili konusu ile ilgili hala büyük bir fark içerisinde” olduğunu belirttiği otomotiv sektörüne yanıtı bu farkı ortadan kaldıran X5 oldu.

BMW i3

Elektriğin icadı
Devir tasarruf devri, bölge daha çok kirlilik kaldıramayacak bir bölge olunca BMW de önlemini ona göre aldı. Tamamen elektrikli ilk BMW modelini, yani i3’ü duyuran şirket, daha sonra i8’le beraber elektriğe iyice alıştığını kanıtladı.

BMW Vision Next

Gelecek 100 sene
Ve bundan sonra geldik günümüze. Geleceğe desek daha doğru olur çünkü BMW 100’üncü yaşını önümüzdeki 100 senesi düşünerek meydana çıkardığı Vision Next 100 adlı konseptle kutladı. Biz de otomobil devinin 100’üncü yaşını kutlarken sektördeki dayanıklı duruşundan ödün vermemesini diliyoruz.

 

BMW İletişim Bilgileri ve BMW Servisleri

 

BMW İletişim Merkezi‘mizi hafta içi 08.00 – 20.00, hafta sonu ise 09.00 – 18.00 saatleri arasında arayabilirsiniz:
0850 2521010

BMW Acil Yol Yardım Hattı: 444 22 99

Website: www.bmw.com.tr

 

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir