İçeriğe geç

Renault İletişim Bilgileri

Renault ülkemizde en çok satılan ekonomik yakıtlarıyla gözde olan arabaları üretmektedir. Biz de sizle için renault iletişim bilgileri ve renault genel müdürlüğü iletişim bilgilerini toplarladık. Renault müşteri hizmeleri ve renault yol yardım gibi bilgilere yazımızın sonunda bulabilirsiniz.

Renault Tarihi

Louis Renault 1877 Paris doğumlu bir beyzadedir. Babası iyi kazanan bir yün taciridir, çocuklarını hoşça tutar. Onlara başka babalar gibi Latince, Yunanca ve dilbilgisi dayatmaz. Meslek seçimini kendilerine bırakır, istediklerini önlerine koyar. Louis makine hastasıdır, düşünün şimdilik 5 yaşındayken arkadaşlarından duyduğu lokomotifi görmek amacıyla İstasyona koşar. Buhar kazanını, pistonları, bacaları, çözmeye kalkar. 15 yaşında bir öğrenciyken motorlu vesaitlere merak salar, hem de harçlığından artırdığı paralarla 0.75 beygir kuvvetinde De Dion Bouton marka bir araba alır, sağını solunu sökmeye başlar.

De Dion Bouton
Kont Albert De Dion ve ortağı Çilingir Georges Bouton’un imal ettiği bu arabalar faytondan bozma “yamalı bohça”dırlar. Adı geride bıraktığımız çift otomobilleri olası mertebe ucuza mal edip amelesinden senatörüne kadar herkese satmayı planlar. Fakat bu hayalleri hakikat olmaz, umduklarını bulamazlar. Genç Louis’in şimdilik araba imal etmek gibi bir fikri yoktur, otomobilini Paris yakınlarında (Billancourt’daki) eski bir garaja atar. Kardeşleriyle baş kafaya verir, amatör heyecanlarla “bunu nasıl geliştirmeli” diye baş yorarlar.

Lous Renault

Louis bu arabayı resmen tekrardan imal eder, bir sürü ilaveler yapar. Ve Renault’un ilk küçücük otomobili “Voiturette” meydana çıkar. Bu vasıta 3 ileri ve 1 geri vitesli mekanik dişlisiyle yeni bir çığır açar. Üstelik motordaki kuvveti kayış ve zincirle değil sabit bir mil (şaft) aracılığı ile direkt olarak doğruya arka dingile aktarırlar. Araç daha verimli olur ve sessizliği ile ilgi toplar. 24 Aralık 1898’de sokakları harmanlamaya başlayan Voiturette hemcinsleri gibi yalnızca düzde gitmez, % 13 eğimli yokuşları kolaylıkla çıkar.

 

Voiturette
Louis daha kuvvetli ve daha devirli motorlar amacıyla uğraştığı zamanlarda jeneratör sistemlerine de el atar, getirdiği yeniliklerle resmen devrim yapar. Düşünün şimdilik 21 yaşında iken (1898) kardeşleri Fernand ve Marcel’i peşine takar, “Renault Freres” şirketini kurar.

1899 senesinde Paris-Trouville arasında bir yarış düzenlenir ki uzaklık 170 kilometreyi aşar. Renault’lar gerçekleştirdikleri özel otomobille yarışı rahat kazanırlar. Bu zafer üstüne kapısını çalanlar artar, yağmur gibi sipariş yağar. Babaları onlara 8 bin İngiliz sterlini sermaye verir, ki ilk ivme amacıyla bu para yeter de artar.

Louis Renault katiyen “tamam şimdi oldu” demez, daima “daha mükemmeli” arar. Nitekim kapalı karoseri olan ilk aracı da o yapar. Genç girişimci daha o senenin sonucunda Billancourt’daki garajı fabrikaya dönüştürür ve tam 110 şahıs çalıştırmaya başlar. Ahbap çavuşlar, ertesi sene geliştirdikleri spor arabayla (E modeli) Paris-Bordeaux ve Paris-Berlin yarışlarını kazanır, resmen şov yaparlar. İki silindirli “H” modelinin (1902) ardından, dört silindirli “K” modeliyle Paris-Viyana yarışında zafere koşarlar. Fakat 1903 Paris-Madrid yarışında kaza yapar, Marcel’i toprağa bırakırlar, bir vakit sonra Fernand da gözlerini hayata yumar.

 

Louis kalır mı bir başına, evet güç kaybeder ama aklındaki uçuk hamleleri de bu senelerde yapar. Örneğin işi kuvveti bırakıp Parisli faytonculara oynar, hayatı vakitsince kamçı sallayan adamlara “atsız araba” satar. Arabacı takımı babadan kalma emektarları elden çıkarır, Renault’nun iki silindirli arabalarından alırlar. Louis böylesi rüzgârları iyi yakalar ve yelkenini rüzgâra göre açar. Talep katlana katlana artınca seri üretime geçer ve işçilerini ihtisas sahibi yapmaya bakar. Biri yalnız boya, öbürü yalnızca döşeme üstünde derinleşir, işlerinde “uzman” olurlar.

İşte bu senelerde kardeşlerinin eksikliğini yaman hisseder, Marcel ve Fernand’ı çok arar. Zira bundan sonra yalnızca imalatı değil, pazarlama ve muhasebeyi de ondan sorarlar. Ama onun evvelceliği iyi bir arabadır, nitekim ilk amortisörü, ilk soldan direksiyonu, ilk servo freni kullanıp rakiplerine fark atar. Ambulanslar, kamyonetler, itfaiye vasıtaları yapar. Renault’nun baklava dilimini andıran logosu ufak ve kolay otomobillerden, resmi erkana satılan lüks limuzinlere kadar çoğu modelin alnında parlar. Gün gelir (1914) “Societe des Automobiles Renault” 4 bin 400 işçisiyle bir endüstri devi olur, bundan dört sene sonra da (1918) çalışanların adedi 22 bini aşar…

Renault’nun iki silindirli taşıt aracı (8CV) Paris’te taksi olarak ünlendikten sonra, şirketini başta gelen Fransız yapımcısı durumuna getiren otomobilin seri üretimine başladı.

 

8CV
Renault dış ülkelerde, 1907’de New York, Londra ve Berlin’de şubeler kurduğu gibi gemi ve uçak motorları üretimine de girişti. Kardeşlerinin ölümünden sonra (Marcel 1903, Fernand 1909) Louis fabrikayı kendi başına yönetti, yeni ilerlemelere yoğunlaştı, üretim programını geliştirdi, iş bölümü ve seri iş bandı üretimini başlattı. Firması Birinci Dünya Savaşı’nda vatanının en büyük silah yapımcısı oldu.

Renault tank

Başka yeniliklerin (1906: Amortisör, 1909: Solda direksiyon, 1921: Servo freni) yanı sıra Renault’nun taşıt vasıtaları 20’li senelerde uluslararası üstünlüklerini kanıtladılar. Otomobilleri kısa uzaklıklerdeki sürat rekorlarının yanı sıra, uzun uzaklıklerde de (örneğin; çöl yarışları) becerilerini gösterdiler. Otomobil alanındaki çok sayıda yeniliğin arasında, derhal derhal her sene yeni modeller çıkaran Renault’nun pazara sürdüğü Vivaxuatre 1933’ten sonra Paris’te sıksık taksi olarak kullanıla geldi.

Hitler’in Almanya’daki iktidarı ele geçirdiği sene, Renault, Havacılık Bakanlığının talebi üstüne, tekrardan uçak üretimine başladı. Birkaç sene sonra, hayat boyu çalışmasının ürünü olan fabrikasının 1940’ta Alman birlikleri doğrulusunda işgal edilmesine ve 1942/43’te bombalanmasına şahit oldu. 24 Ekim 1944 tarihindeki ölümünden kısa bir vakit evvelce Renault, vatanının müttefikler doğrulusunda kurtarılışını gördü. 67 yaşında ölen Renault, fabrikasının 1945’te devleştirildiğini göremedi.

Renault Genel Müdürlük Telefonu ve Adresi

0216 524 79 00

Adres: Fatih Sultan Mehmet Mah. Balkan Cad. No:47 Buyaka Residance Ümraniye, İstanbul

 

Renault Müşteri Hizmetleri Numarası: 444 6 622

Renault Yol Yardım Telefon Numarası: 444 6 247

Renault ile internet üzerinden bilgi, şikayet ve isteklerinizi belirtmek isteseniz: https://www.renault.com.tr/iletisim.html

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir